Халықаралық туризм және меймандостық университетінде “Түркістан туризмінің дамуында ғылымның рөлі” тақырыбында 8-12 сәуір аралығында «Ғылым қызметкерлері күніне» арналған ғылым апталығы өтуде. 8 сәуір күні «Орталық Азиядағы туризм: қиындықтары мен мүмкіндіктері» атты дөңгелек үстел өтті. Түркия Республикасы, Алания Алааддин Кейкубат Университетінен келген туризм профессоры Кемаль Кантарджи «Орта Азиядағы туризм: Мүмкіндіктер және мәселелер» тақырыбында баяндама жасады. Дөңгелек үстелге Өзбекстан Республикасы, Қарақалпақстан Республикасы және IUTH университетінің ғалымдары қатысып, Орталық Азия мемлекеттеріндегі туризм индустриясының қазіргі жағдайы талданып, қиындықтар мен перспективалар, World Economic Forum ұйымының туризм және саяхат бәсекелестік индексіндегі көрсетілген факторлары бойынша Орта Азия елдерінің рейтингтері талқыланды. Сонымен қатар, Орталық Азия өлкелерінде туризм өнімін жылжытуда Жібек Жолы идеясының маңызы көрсетілді. Аталмыш аймақта туризмнің тұрақты дамуы үшін нәтижелі шешімдер мен іс-шаралар жасалу қажеттілігі назарға қойылды.

Жиында сонымен қатар, Орталық Азияның әртүрлі мемлекеттерінен келген ғалымдар мен институттардың бірлескен күш-жігерінің маңызын атап өтіп, ортақ мәселелерді шешу мен туризм индустриясының мүмкіндіктерін барынша арттырудағы аймақтық ынтымақтастықтың маңыздылығын атап өтті. Сонымен қатар, талқылаулар Жібек жолы сияқты мәдени және тарихи мұраның аймақтағы туризмді дамыту және экономикалық өсу үшін қуатты драйвер ретінде қызмет ету мүмкіндігін атап өтті. Жалпы, іс-шара идеялармен алмасу, серіктестікті дамыту және Орталық Азиядағы туризм секторының тұрақты дамуын насихаттау үшін тиімлі алаң болды.