“Жастар және ғылым: проблемалар мен перспективалар” атты дөңгелек үстел

2020 ж.13 қарашада Халықаралық Туризм және меймандостық университетінде “Жастар және ғылым: мәселелер және перспективалар” тақырыбында студенттік ғылыми – практикалық дөңгелек үстел (бұдан әрі-дөңгелек үстел) өтті.

Дөңгелек үстелдің мақсаты студенттер мен жас ғалымдарды ғылыми байланыстарды кеңейтуге және шығармашылық әлеуетті дамытуға тарту болып табылады.

Дөңгелек үстел отырысына халықаралық туризм және қонақжайлылық университетінің қонақтары мен студенттері қатысты.

Дөңгелек үстелге қатысушыларды университет ректоры Майнюра Саветовна Мурзамдиева қарсы алды.

Майнюра Саветқызы өз сөзінде өткізіліп жатқан іс-шара тақырыбының өзектілігін атап өтіп, өсіп келе жатқан жастар өміріндегі ғылымның рөлін атап өтті. Осыған байланысты ол университетте студенттік ғылыми-зерттеу орталығы ашылатынын атап өтті.

Студенттік орталықтың мақсаты студенттердің ғылыми-зерттеу қызметін қарқындату, олардың университетте өткізілетін ғылыми зерттеулерге қатысуы арқылы мамандар қалыптастыру үшін қолайлы жағдайлар жасауға және дамытуға, әрбір студент үшін оның қабілеттері мен қажеттіліктеріне сәйкес тұлғаның шығармашылық дамуына өз құқығын іске асыру мүмкіндігін қамтамасыз етуге бағытталған.

Сондықтан дөңгелек үстел өткізу теориялық және практикалық мәселелерді қарастырады, жалпы ғылыми және арнайы ой-өрісті байытады және кеңейтеді, ғылыми-зерттеу жұмысының дағдыларын жетілдіруге итермелейді.

Ғылыми көкжиектерді үдемелі кеңейту сізді жаңа ғылыми жетістіктерді ескере отырып, материалды шығармашылық тұрғыдан қайта өңдеуге итермелейді. Баяндамашылардың даулы пікірлерді ұсынуы тыңдаушылардың пікірталас қарым-қатынасына үндеуін ынталандырады. Осыған байланысты, дөңгелек үстел өткізу әсіресе уақытылы және өзекті болып табылады.

Дөңгелек үстелде талқыланатын негізгі тақырыптардың бірі туризмнің рөлі туралы мәселе болды. Туризм әлемдік экономикада басты рөлдердің бірін атқарады. Қазіргі заманғы Туризм индустриясы Халықаралық қызметтер саудасының жоғары табысты және серпінді дамып келе жатқан сегменттерінің бірі болып табылатыны атап өтілді. Туризмнің өсуі негізінен жаңа баратын аумақтардың пайда болуына байланысты болуы керек, өйткені әлемдік туристік нарықтың дәстүрлі аудандары рекреациялық қуаттылықтың шегіне жетті. Осыған байланысты Қазақстанның әлемдік туристік нарықта өз орнын табуға бірегей мүмкіндігі бар. Ерекше әлеуметтік топ ретінде жастарға әлеуметтік стратификация, денсаулығының нашарлауы, қиын өмірлік жағдайларды шеше алмау сияқты проблемалар тән екендігі айтылды. Ұсыныстар ретінде салауатты өмір салтын насихаттауды күшейту, өмірлік және азаматтық бағдарларды, еңбек құндылықтарын қалыптастыруға ықпал ету ұсынылды. Жастардың маңызды әлеуметтік мәселелерін шешуге бағытталған жастар жобаларын әзірлеу. Дөңгелек үстел аясында сөз сөйлеген баяндамашылар қазіргі жас жігіттің табысты мансабы мен тұлғалық өсуі жолындағы қалыптасу үдерісіндегі ғылыми жұмыстың үлкен рөлін атап өтті. Презентацияларды көріп, баяндамаларды тыңдағаннан кейін сөз сөйлеушілерге аудиторияны қызықтырған сұрақтар қойылды, студенттер мен оқытушылар белсенді қатысқан пікірталас орын алды. Қорытындылай келе, баяндамалардың дайындығының жоғары деңгейі атап өтілді. Дөңгелек үстел жұмысына қатысқан студенттерге дипломдар мен сертификаттар, сондай-ақ естелік сыйлықтар табыс етілді.