«Діни экстремизмнің алдын алу» тақырыбында ашық тәрбие сағаты өтті

Халықаралық туризм және меймандостық университетінің «Жалпы білім беру пәндері» кафедрасының ұйымдастыруымен «Діни экстремизмнің алдын алу» тақырыбында ашық тәрбие сағаты өтті. Аталған іс-шараның спикерлері Түркістан облысы Дін істері басқармасы басшысының орынбасары Ғани Оңалбекұлы Байсариев, «Дін мәселелерін зерттеу орталығы» КММ басшысының орынбасары Медет Мұзаппарұлы Халықов, Түркістан қаласы әкімдігінің ішкі саясат бөлімінің теолог-маманы Бахауддин Нұриддинов, Ахмет Ясауи университетінің доценті Сержан Оразбай, «Жалпы білім беру пәндері» кафедрасының доценті Қымбат Қаратышқанова, PhD Нұрсұлтан Пошанов және «Туризм» кафедрасының аға оқытушысы Бекнұр Изенбаев.

Алғы сөзді Басқарма Төрағасы – Университет Ректоры Айдос Мерекеұлы Сәкенов бастады. Өз сөзінде университет басшысы «Бүгін Діни экстремизм мен терроризм мәселесі туындаған кезде, өкінішке орай, Таяу Шығыстың исламдық атауы ретінде жасырылған қарулы топтар бірден еске түседі. Өздеріңіз білетіндей, қазіргі уақытта радикалды ұйымдар өзін-өзі қолдайтындардың санын көбейту мақсатында түрлі тақырыптарда үгіт-насихат жүргізуде. Соңғы жылдары жастар арасында жиі орын алып отырған экстремизмнің көріністері, жасөспірімдер мен жастарға экстремистік бағыттағы адамдар мен топтардың жағымсыз ақпараттық-психологиялық әсерінің көптеген мысалдары ерекше алаңдаушылық туғызады. Дұрыс тәрбиесі, білімі және мәдени деңгейі, өмірлік тәжірибесі жоқ кейбір жастар қоғамға жат мінез-құлық жолына түсіп, экстремистік сипаттағы құқық бұзушылықтар мен қылмыстар жасайды. Жастар арасында тәрбие сағаттарын, оңалту іс- шараларын өткізу, алдын алу іс-шараларын жүргізу және қоғамдағы радикализмнің теріс әсеріне қарсы іс-қимыл жасау қажет», – деп атап өтті.

Оқу орнының студенттері арасында аталған іс-шараны өткізудің негізгі міндеті діни сауаттылықты арттыру және жастарды қазақстандық менталитетке жат деструктивті идеологиялардың ықпалынан және оларға шебер қарсы тұрудан сақтандыру болып табылады.

Қазіргі әлемде экстремизм мен терроризм қоғам мен мемлекеттік тұтастық үшін ең маңызды проблемалар мен қауіптердің бірі болып табылады. Қазіргі тенденцияларды ескере отырып, республикада бұл мәселеге көп көңіл бөлінеді.

Кездесу барысында спикерлер жастар ортасындағы діни экстремизм мен терроризм көріністеріне қатысты және қазіргі заманның осындай сын-қатерлеріне қарсы іс-қимыл шараларына байланысты студенттерді қызықтыратын барлық сұрақтарға жауап берді.