«Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың әлемнің жетекші университеттеріндегі дәрістері» атты кітабында Елбасының ғылыми жұртшылық пен студенттік аудитория алдында отандық, шетелдік жетекші университеттерде, оқу және ғылыми орталықтарда, Ұлттық ғылым академиясында сөйлеген сөздері ұсынылған.

Басылымның хронологиялық шеңберіне Елбасының 1991-2018 жылдар аралығында оқыған дәрістері кіреді. Дәріс мазмұны ежелгі түркілердің 1500 жылдан астам уақыт бұрын XV ғасырда Еуразия мен Қазақ хандығының көптеген мемлекеттері мұрагерлері болған Ұлы Түркі қағанаты құрылғаннан бастап, Қазақстанның қазіргі заман тарихының күрделі кезеңі – күрделі жүйелі дағдарыс жағдайында ел тәуелсіздігінің алғашқы жылдарына дейінгі мемлекеттік құрылыс пен қоғамның жаңа әлеуметтік – экономикалық жағдайларға бейімделуіне дейінгі ұлттық және әлемдік тарихи оқиғалардың кең тарихи спектрін қамтиды.

Қазіргі Қазақстан мемлекетінің негізін қалаушы, саясаткер-ойшыл Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаевтың дәрістерінде өңірлік және жаһандық қауіпсіздік жүйелерін дамытудың жаңа пайымы мен перспективалары ашылады, Қазақстан мемлекетінің құрылуы мен құрылысы, өңірлік және халықаралық деңгейлерде жас республиканың бекітілуі көрініс табады.